Alışveriş

Ecnebilerin #blackfriday dediği bizim #muhteşemcuma ve başka bir takım isimler taktığımız dönem bittiğine göre konuyla ilgili kıymetli fikirlerimi paylaşabilirim. Huyum kurusun, bir şey hakkında moda olduğu ve çok konuşulduğu zaman değil de tantanası bittiği zaman konuşmayı severim. Son yüzyılda mavi gezegenimizde çok tahribat yarattık ve maalesef bu durumun sürdürebilir olacağı bir düzen kurduk. Acı sonuçlarını da son bir yılda daha fazla olmak üzere beraberce yaşıyoruz. Bundan sonra da kuraklık, ani sel baskınları, toprağın verimsizleşmesi ve gıda krizi gibi önemli başlıklarda sınanacağımız aşikar.
Umutsuz olmak, boş vermek, adam sendecilik gibi lükslerimiz yok. Başta kendi yaşamımızı dönüştürmek gibi mikro düzeyden başlayarak (#kahvemtermosta #etsizpazartesi ) aile ve arkadaş çevremizde farkındalık yaratmak, bulunduğumuz bölgedeki resmî-sivil (#sıfıratıkprojesi #gıdanıkoru #tekkullanımlıkplastikleryasaklansın #zehirsizsofralar ) çalışmaları desteklemek, git gide ulusal ve uluslararası düzeyde politika belirleyiciliğine( #parisanlaşması ) katkı vermeye kadar yolu var.
Alışveriş meselesine gelince. Fotoğrafta görülen #kleankanteen çelik matarayı ve #amazonkindle elektronik kitabı yıllardır kullanıyorum. #tchibo çelik kapları ve #tomotree çelik termosu da uzun zaman bekledikten sonra indirim döneminde aldım. Fotoğraftaki diğer unsurlardan zeytin ağacının diğer adı biliyorsunuz ölmez ağaç, yeryüzündeki belki de en çok geri dönüşebilen şey. Meyvesi, yağı, dalı, odunu, simgesi. Sıklamen çiçekleri de yıllar boyu mevsimi gelince aynı soğandan çiçek verebiliyor. Biz de alışveriş yaparken ihtiyacımızı belirleyip kaliteli olanı uygun fiyata almakla işe başlayabiliriz. Satın aldığımız nesnelerin o ana kadar yaptığı yolculuğu düşünür, kendisinin ve ambalajının işimiz bitince doğada ne kadar zaman geçireceğini hesaba katar, amiyane tabirle bize vereceği fayda ile dünyaya vereceği zarar arasında fiyat/performans analinizi yapabilirsek belki de elimizden yavaşça rafa geri bırakırız. Ondan sonra ver elini #dünyabarışı ?

#sade #minimalyasam #indirimdekiellincibeyaztişört #zeytinağacı #sıklamençiçeği

Görsel: ig – @belart84

Bir cevap yazın

Bizi Instagramda Takip Edin

Top
h

Yerli tohumlar kullanılarak özenle yetiştirilen ürünleri sofranıza taşıyoruz.

BADEMLER MAH. 15000 SK. NO:7 İÇ KAPI NO:1

URLA/ IZMIR

Follow Us Now